Kopp med öra i mörkgrå stengodslera med svart glasyr. Den kombinationen av grå lera och svart glasyr gör att glasyren påminner om gjutjärn, väldigt snyggt! Mått:10,5*8,7cm Kopparna är drejade i vår keramikverkstad, de kan skilja sig lite åt lite i storlek, form och glasyr. Drejstudio TImmervikens keramik
Lattekopp i mörkgrå stengodslera med svart glasyr. Den kombinationen av grå lera och svart glasyr gör att glasyren påminner om gjutjärn, väldigt snyggt! Mått: ca. 10,8*8,5cm Stengodslera är som det låter, stenhård och väldigt hållbar, koppen går att diska i diskmaskin och ha i mikron. Koppen är från vår egen drejstudio, och eftersom de är handgjorda så varierar de något i storlek och glasyr. Drejstudio TImmervikens keramik
Skål i mörkgrå stengodslera med svart glasyr. Den kombinationen av grå lera och svart glasyr gör att glasyren påminner om gjutjärn, väldigt snyggt! Mått: ca. 14*5cm Skålarna är drejade i vår keramikverkstad, de kan skilja sig lite åt lite i storlek, form och glasyr.
Burk med lock i mörkgrå grov lera med svart glasyr. Burken har rå lera den nedersta biten men är helt glaserad på insidan. H:18,5 cm Det är den mellanstora burken på bilden. (Burken är från vår egen drejstudio Timmervikens keramik.)
Burk med lock i mörkgrå grov lera med svart glasyr. Burken har rå lera den nedersta biten men är helt glaserad på insidan. H:20,5 cm Det är den största burken på bilden. Burken är från vår egen drejstudio Timmervikens keramik. Eftersom glasyren är lagd på en väldigt grov lera blir det ojämnheter i glasyren.