Din varukorg är tom.

Timmervikens keramik

Bild på Skål Mellan vit-brun

Skål Mellan vit-brun

199kr

Skålarna är drejade i min keramikverkstad och kan skilja sig något i storlek och glasyr.
D: ca. 16,5cm
H: ca. 5,5cm

Drejstudio TImmervikens Keramik

Bild på Skål Mellan vit-brun

Skål Mellan vit-brun

75kr

Skålarna är drejade på klös och blir lite olika i måtten. Skålarna är drejade i min keramikverkstad Timmervikens keramik och går att ha i både diskmaskin och micro .
Mått: Ca. 11*4,5cm

Bild på Skål ränder

Skål ränder

99kr

Liten skål med ränder på kanten som passar fint till de små espressokopparna/ glöggkopparna..
Mått:11,5*3,5 cm
Stengodslera är som det låter, stenhård och väldigt hållbar, skålen går att diska i diskmaskin och ha i mikron. Skålen är från vår egen drejstudio Timmervikens keramik, och eftersom de är handgjorda så varierar de något i storlek och glasyr.

Bild på Skål Spets Turkos

Skål Spets Turkos

399kr

Drejad skål med spetskant som är intryckt i leran.
D:23cm
H:5cm
Stengodslera är som det låter, stenhård och väldigt hållbar, skålen går att diska i diskmaskin och ha i mikron. Skålen är från vår egen drejstudio, och eftersom de är handgjorda så varierar de något i storlek och glasyr.

Drejstudio Timmervikens keramik.

Bild på Skål svarta kulor 22cm

Skål svarta kulor 22cm

349kr

Skål i mörkgrå stengodslera med svart glasyr.
Den kombinationen av grå lera och svart glasyr gör att glasyren påminner om gjutjärn, väldigt snyggt!
Mått: 22*6cm
Skålen är drejade i vår keramikverkstad.

Bild på Små skålar - Blå/ Vit

Små skålar - Blå/ Vit

50kr

De här små skålarna drejar jag på klös, man har en stor lerklump som man drejar små skålar av. Det blir 20-30 skålar av varje klös. På det här sättet blir skålarna ungefär lika stora med ungefär samma form.
Det är ett sätt att producera snabbare, men inte lika precis. Därför går det att sälja dem till ett lågt pris. Mått: Ca. 9*3,5 cm (Men de kan variera upp mot 0,5 cm)


Stengodslera är som det låter, stenhård och väldigt hållbar, koppen går att diska i diskmaskin och ha i mikron. Skålen är från vår egen drejstudio Timmervikens keramik, och eftersom de är handgjorda så varierar de något i storlek och glasyr.