Nu säljer vi ut våra Ester och Erik ljus för 20 kr/ st.
Idag kommer silver, terracotta, mörkgrön, linnebeige och saffran ut på REA sidan, imorgon kommer 5 till.
Nu säljer vi ut våra Ester och Erik ljus för 20 kr/ st.
Idag kommer silver, terracotta, mörkgrön, linnebeige och saffran ut på REA sidan, imorgon kommer 5 till.
När jag var ute på Dyrön fanns det så mycket slipade fina stenar på stranden, nu är några på väg att bli västkusthalsband.
Nu ska hållaren brännas, så hoppas jag att stenen går i efter den blivit bränd.
En annan utflykt på västkusten jag kan rekommendera är ett besök på Nordiska akvarellmuseet.
Just nu har de en utställning om mönster som var jätteinspirerande.
Dessutom har de några tavlor av min favorit Lars Lerin.
Tänka att det ska krävas att man får långväga besök för att man ska ta sig ut på utflykter på hemmaplan.
Igår tog vi Västtrafiks färja över till Dyrön och badade i en fin liten vik i klart friskt vatten.
Västkusten är underbar!
Har du sett vilken fantastiskt fin krok!
Så fin till någon som är båtintresserad, eller som bara gillar havet och ankare. Kanske till sommarstugen...
https://presentproffsen.se/krok-ankare
En fin uppmaning att få till morgonkaffet, en liten påminnelse att sprida kärlek under dagen.
Koppen finns i webshopen.
Det regnar ute, så det betyder att det är full fart i keramikverkstan. Durkslaget är jag väldigt sugen på att se när det är klart. Jag får helt enkelt skynda mig att fylla ugnen.
Idag har jag lagt in lite nya dekorationer som man kan sätta i armeringsjärn. Det blir så fint när man har dem som växtstöd.
Jag har ett nytt litet projekt, att göra en Timmervikskopp. Jag har testat att göra glasyr av lera här från TImmervik, och idag har jag tagit lite foton som jag ska försöka få på koppen.
Det ska bli spännande att se hur resultatet blir.
Dessa ljuvliga färger!
Det vattnas nästan i munnen av de härliga färgerna på paketen.
De går att välja här om du vill ha din present inslagen.
Den här fina badrumsförvaringen finns nu i webshopen.
Burkarna kommer från Strömshaga, en grossist som håller till här i Göteborgsområdet.
Här hittar du dem i webshopen.